Skorzystaj z naszej Oferty

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, wykonywanych w ogrodzie, jest koszenie trawy. Poprawnie wykonywane, jest naturalnym sposobem na stworzenie zdrowej i gęstej murawy. Regularne przycinanie trawnika do właściwej długości wspomaga rozwój zdrowych korzeni. Pomaga także zatrzymać wodę podczas suchych okresów, a przez to utrzymać zielony kolor trawy na dłużej.

Aby uzyskać wymarzony efekt, gęstego, soczyście zielonego dywanu musimy jednak stosować się do kilku prostych zasad. Istotne są takie kwestie jak wysokość ściętych źdźbeł, częstotliwość zabiegu, rodzaj kosiarki oraz spożytkowanie ścinek trawy. W końcu niewłaściwe koszenie może przynieść więcej szkody niż pożytku!

Prawidłowa wysokość i częstotliwość koszenia

Wielu ludzi sądzi, że obcinanie trawy bardzo krótko zapobiega szybkiemu odrastaniu, dzięki czemu mogą ją rzadziej kosić. W rzeczywistości może to jedynie sprzyjać rozwojowi trawnikowych drapieżników, takich jak mech i chwasty. Wbrew pozorom, koszenie „wyżej” sprzyja wolniejszemu przyrostowi trawy. Nie powinno się kosić jej krócej niż 50 mm. Co więcej, nigdy nie obcinaj więcej niż o 1/3 – 1/2 całkowitej długości źdźbeł.

Zasady prawidłowego koszenia są bardzo proste:

 • W okresach umiarkowanych temperatur (do kwietnia do maja oraz do września do października) kosimy nie krócej niż 40 mm, mniej więcej na dwa palce.

 • W okresie wysokich temperatur i niedoborów wody (od czerwca do sierpnia) nie koś krócej niż  50-60 mm, na około trzy palce.

Aby utrzymać trawnik w idealnym stanie, najlepiej kosić go dwa razy w tygodniu. Jeżeli jednak posiadasz wolnorosnący gatunek trawy, możesz zajmować się tym raz na tydzień. Pamiętaj jednak, aby nie zaniedbywać tej czynności, gdyż nie należy dopuścić do tego, aby trawa zakwitła. Gdy zdarzy się tak, iż ominiesz jeden zabieg i trawa wyrośnie zbyt mocno, nie skracaj jej radykalnie. Lepiej powtórzyć koszenie po 2-3 dniach, niż obciąć ją zbyt mocno.

Nasze porady

Oczywiście, powyżej przedstawiliśmy tylko najważniejsze zasady. Podsuniemy Ci jeszcze kilka wskazówek, aby koszenie trawy przebiegało w sposób prawidłowy i bezpieczny.

 1. Nigdy nie napełniaj kosiarki paliwem na trawniku, rób to na podwórku lub na drodze.

 2. Zawsze czyść i usuwaj pozostałości trawy ze spodniej części kosiarki po użyciu. (Zawsze rozłączaj przewód świecy zapłonowej przed opróżnieniem maszyny oraz przed pracami bezpośrednio przy ostrzach. Jeżeli korzystasz z kosiarki elektrycznej, upewnij się że nie jest podłączona do zasilania!)

 3. Ostrz lub wymieniaj ostrza regularnie.

 4. Utrzymuj swój trawnik obcięty do zalecanej długości w zależności od pory roku.

 5. Zawsze usuwaj resztki trawy. Pozostawione na trawniku sprzyjają powstawaniu filcu, który z kolei uwielbia mech.

 6. Koś trawnik za każdym razem w innym kierunku.

 

Koszenie trawy

Kontakt

  883 629 761

  667 237 194

  kontakt@ogrodydederek.pl

ul. Polna 24
   
67-400 Wschowa

 

 

Odwiedź nas

Usługi

 • Koszenie trawy
 • Zakładanie trawników
 • Przycinanie żywopłotów
 • Pielęgnacja i wycinka drzew
 • Odśnieżanie
 • Całoroczna pielęgnacja ogrodu
 • Cięcie i łupanie drewna
 • Mycie kostki brukowej
 • Usługi transportowe (3,5t)
 • Mycie kostki brukowej

 

Ogrody Dederek  - Profesjonalne Usługi Ogrodnicze •Wschowa •Leszno• Głogów

"Ogrody Dederek to nowoczesna, kreatywna i prężnie rozwijająca się firma, która zajmuje się wykonywaniem ogrodów. Nieustanne stawiamy sobie nowe cele i wyzwania, dążąc do perfekcji. Z sukcesami w takich dziedzinach, jak projektowanie, budowa i pielęgnacja ogrodów. Dzięki licznym certyfikatom, które zdobyliśmy, po odbyciu stosownych szkoleń oraz latach praktyki zawodowej wiemy, jak powinna wyglądać kompleksowa budowa ogrodu krok po kroku. Możemy zagwarantować profesjonalne i rzetelne zakładanie ogrodu — nowoczesnego, minimalistycznego lub przeciwnie — baśniowego i zaczarowanego. A także pielęgnacje o wysokich standardach"

 

 

 

 

 

©2023  OgrodyDederek.pl