Skorzystaj z naszej Oferty

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź, w jaki sposób i kiedy należy przycinać najpopularniejsze rośliny tworzące żywopłoty.

 

Ogólne zasady cięcia żywopłotu

 

Dzięki cięciu żywopłot intensywnie rośnie i dobrze się rozkrzewia. By cieszyć się efektowną zieloną roślinną ścianą, cięcie żywopłotu należy przeprowadzać systematycznie, co sezon. Pominięcie tego zabiegu może zniweczyć kilkuletnie prace nad formowaniem roślin.

Cięcie żywopłotu z bukszpanu

Atutem bukszpanu są gęsto ułożone, drobne, błyszczące liście. Jest to krzew, z którego można tworzyć piękne, różnorodne formy ogrodowe, obwódki rabat i zwarte żywopłoty. Nie jest wymagający co do stanowiska i żyzności gleby. Bardzo dobrze znosi cięcie. O tym zabiegu nie wolno zapominać, gdyż inaczej żywopłot straci kształt, a w środku będą widoczne fragmenty zdrewniałych, bezlistnych pędów. Krzewy bukszpanu najlepiej przycinać wiosną (marzec-kwiecień). Drugi termin to koniec lata. Pędy zwykle przycina się o 1/3.

 

Cięcie żywopłotu z tui

To niezwykle popularny gatunek w polskich ogrodach przydomowych. Może osiągać wysokość nawet do 2,5 metra. Żywopłot z żywotników dość skutecznie izoluje od hałasu i zanieczyszczeń, a także odgradza od nieciekawego sąsiedztwa, dlatego też sadzi się go prawie wyłącznie przy ogrodzeniach. Tuje należy przycinać 2-3 razy w sezonie. Można to robić od marca do sierpnia. Pędy skraca się o około 1/3 do 1/2 długości.

Cięcie żywopłotu z cisa

Cis to zimozielony iglak, z którego można tworzyć nie tylko gęste żywopłoty, ale też ogrodowe bryły geometryczne o różnych kształtach. Cisy mają dość duże roczne przyrosty, dlatego też nie można zapominać o ich przycinaniu. Inaczej pędy będą się przewieszać i stracą preferowany pokrój. Przycina się je wczesną wiosną, zanim pojawią się świeże przyrosty.

Cięcie żywopłotu z ligustru

Jest gęsto ulistnionym krzewem, którego ozdobą są również białe kwiaty i ciemne owoce. Dość szybko rośnie, nie ma dużych wymagań glebowych, jest odporny na suszę, niesprzyjające warunki pogodowe i na zanieczyszczenie powietrza. W formie luźnej nie jest zbyt efektownym krzewem, dlatego też najlepiej sprawdza się w gęstych nasadzeniach żywopłotowych lub do tworzenia brył o różnym kształcie. Uformowane rośliny przycina się pozostawiając 2-3-centymetrowe roczne przyrosty. Cięcie wykonuje się w marcu i maju.

Przycinanie Żywopłotu

Kontakt

  883 629 761

  667 237 194

  kontakt@ogrodydederek.pl

ul. Polna 24
   
67-400 Wschowa

 

 

Odwiedź nas

Usługi

  • Koszenie trawy
  • Zakładanie trawników
  • Przycinanie żywopłotów
  • Pielęgnacja i wycinka drzew
  • Odśnieżanie
  • Całoroczna pielęgnacja ogrodu
  • Cięcie i łupanie drewna
  • Mycie kostki brukowej
  • Usługi transportowe (3,5t)
  • Mycie kostki brukowej

 

Ogrody Dederek  - Profesjonalne Usługi Ogrodnicze •Wschowa •Leszno• Głogów

"Ogrody Dederek to nowoczesna, kreatywna i prężnie rozwijająca się firma, która zajmuje się wykonywaniem ogrodów. Nieustanne stawiamy sobie nowe cele i wyzwania, dążąc do perfekcji. Z sukcesami w takich dziedzinach, jak projektowanie, budowa i pielęgnacja ogrodów. Dzięki licznym certyfikatom, które zdobyliśmy, po odbyciu stosownych szkoleń oraz latach praktyki zawodowej wiemy, jak powinna wyglądać kompleksowa budowa ogrodu krok po kroku. Możemy zagwarantować profesjonalne i rzetelne zakładanie ogrodu — nowoczesnego, minimalistycznego lub przeciwnie — baśniowego i zaczarowanego. A także pielęgnacje o wysokich standardach"

 

 

 

 

 

©2023  OgrodyDederek.pl